Klub powstał w sierpniu 1966 roku z incjatywy kilku, bardzo młodych wtedy, zapaleńców.
Oto najważniejsze wydarzenia z naszej historii ...
W 1961 roku Józef Klimas, przybyły do Żagania z Częstochowy, powołał przy Technikum Włókienniczym harcerską drużynę grotołazów zajmującą się speleologią, skupiającą m.in. takich ludzi jak Krzysztof Sawicki, Eugeniusz Konior oraz Ryszard Obuchowicz. Rok 1965 zamknął 4-letni okres działalności drużyny. W sierpniu 1966 r., w Żaganiu przy ulicy 1-go maja, spotkała się piątka młodych ludzi w celu założenia grupy turystycznej PTTK. Na spotkaniu tym ustalono nazwę Klubu: Drużyna Turystyczna "Bobry", której pierwszymi członkami zostali: "Sołtys"- Janusz Walter, "Lew" - Henryk Zyzański, "Miś" - Bogdan Chwastek, "Zaskroniec" - Edward Kęsek, "Pantera" - Jan Drozdowski. Pierwsze lata to przede wszystkim rajdy i wycieczki. W czerwcu 1968, dzięki pomocy Józefa Klimasa, zorganizowano pierwszy kurs speleologiczny, który odbył się na Jurze Krakowsko - Wieluńskiej. Jego uczestnicy przeszli jaskinie: "Pociechę", "Stromą" i "Wiercicę". W lipcu 1968 roku odbył się samodzielnie zorganizowany obóz wspinaczkowy w Sokolich Górach w Sudetach. Na zaproszenie Speleoklubu Częstochowa, pod koniec 1970 roku, dwóch członków klubu wyjechało na pierwszy obóz tatrzański. Do 1972 roku systematycznie wyjeżdżano z częstochowskimi grotołazami do jaskiń Jury i Tatr. W 1972 roku otrzymaliśmy pomieszczenie klubowe przy ul. Rynek 11 na III piętrze i tam zostaliśmy już na stałe. W 1973 roku odbyła się pierwsza wyprawa w Słowacki Kras i na Węgry, która otworzyła nam drogę do trudniejszych wypraw. W październiku tego samego roku zorganizowano pierwszy obóz do Saksonii. W 1974 roku wspólnie z Klubem "Marcel Loubens" z Miskolca zorganizowano wyprawę w Kras Rumunii. Poza działalnością jaskiniową zorganizowano I Lubuskie Spotkanie z Piosenką Turystyczną. W 1974 roku nastąpiła rejestracja Klubu w Polskim Związku Alpinizmu. W roku 1976 odbyła się wyprawa "Turcja 76" - pierwsza poza "żelazną kurtynę". Od tej wyprawy Klub otworzył się na działalność eksploracyjną w jaskiniach świata. W 1979 roku najważniejszą imprezą była wyprawa "Austria 79", organizowana przez Speleoklub Bielsko Biała. Kolejne, samodzielne już wyprawy do Austrii (1980, 1981) przyniosły jeden z największych sukcesów w historii Klubu: wyeksplorowanie jaskini P-14 "Hades" do -455 m, która okazała się wówczas najgłębszą studnią jaskiniową świata. Prowadzono także wstępną eksplorację w jaskini Meandrującej.
W dniach 11-13 grudnia 1981 roku odbyły się obchody XV-lecia Klubu, w których uczestniczyli przedstawiciele z Austrii, Niemiec, Belgii oraz liczna grupa grotołazów z całej Polski. Ten miły akcent obchodów został przez chwilę zakłócony ogłoszeniem 13 grudnia 1981 r. stanu wojennego.
W sierpniu 1984 ruszyła następna wyprawa do Austrii, która trwała do 4 października. W bardzo ciężkich warunkach pogodowych uczestnicy wyprawy osiągnęli w jaskini Meandrującej głębokość -712 m. Pierwsza wyprawa zimowa w Alpy, w 1986 r., mimo ciężkich warunków, pozwoliła osiągnąć syfon w jaskini Meandrującej na głębokości -1028 m. Sukces ten przypadł na jubileuszowy rok XX-lecia Klubu. Lata 1988-1990 to kolejne wyprawy do Austrii, przynoszące odkrycie i zinwentaryzowanie około 100 jaskiń. W 1989 r. odbyła się pierwsza wyprawa do Wietnamu, gdzie zostało odkrytych kilkanaście jaskiń wykorzystywanych obecnie dla celów rolniczych. Od 1991 r. prowadzona jest, w oparciu o własną bazę w Wojcieszowie, systematyczna eksploracja jaskiń Sudetów. Wynikiem tych prac, pod patronatem PZPNoZ o/ Warszawa i przy pomocy Departamentu Ochrony Przyrody Min. Ochr. Śr. Zas. Nat. i Leśn. oraz Funduszu Pomocowego Unii Europejskiej PHARE CBC, było wydanie w 1996 roku inwentarza jaskiń pt. "Jaskinie Sudetów". Jednocześnie prowadzona była dalsza działalność w jaskiniach Austrii, gdzie m.in. osiągnięto w jaskini P-35 "Bleikogelhöhle" głębokość -1014 m (1996). W tym samym roku zorganizowaliśmy też drugą wyprawę do Wietnamu. Rok później, w ciężkich warunkach pogodowych, jaskinia Bleikogelhöhle została pogłębiona do głębokości -1023 metrów. Trzecią co do głębokości w tym rejonie, ale za to największą, jest jaskinia JackDaniel's -748 m głębokości i ponad 9 km długości. W masywie Tennengebirge odkryliśmy łącznie około 200 jaskiń. W 1997 zorganizowano wyprawy do Meksyku (studnia el Sotano del Barro) oraz Słowenii (przejście sportowe najgłębszej studni świata - Vrtglavicy - 643 m) i Turcji. Przez ponad 40 lat działalności Klubu odbyły się wyprawy do krajów europejskich (Czechy, Słowacja, Ukraina, Węgry, Austria, Niemcy, Bułgaria, Chorwacja, Słowenia, Włochy, Francja, Hiszpania..), Ameryki (Peru, Ekwador, Kolumbia, Wenezuela, Meksyk...), Afryki (Maroko, Kenia, Tanzania...), Azji (Turcja, Wietnam, Kazachstan, Chiny, Kirgizja, Abchazja...), Oceanii (Papua Nowa Gwinea). Osiągnęliśmy "dno ziemi" w najgłębszej obecnie jaskini na świecie Krubera-Voronia (-2080m w 2005 r.) w masywie Arabika. I jeszcze całe mnóstwo ekspedycji w Polskę - końca nie widać... Organizowane od ponad dwudziestu lat Mistrzostwa Polski w Technikach Jaskiniowych "Złoty Karabinek" każdego roku przyciągają w Góry Kaczawskie coraz więcej przyjaciół, zawodników i sympatyków z kraju i zagranicy.
Przez cały czas istnienia Klubu organizowane są kursy taternictwa jaskiniowego.
Od 1997 r. ukazuje się biuletyn klubowy "Grotołajza".
Rozdział 1. Postanowienia ogólne
§ 1. „Speleoklub Bobry” zwany dalej Stowarzyszeniem jest Stowarzyszeniem alpinizmu jaskiniowego.
§ 2. Stowarzyszenie jest zawiązane dla uprawiania:
1. Alpinizmu jaskiniowego i speleologii.
2. Sportów górskich.
3. Turystyki kwalifikowanej.
§ 3. Terenem działania Stowarzyszenia jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej i cały świat, a siedzibą miasto Żagań z adresem ul. Rynek 11, 68-100 Żagań.
§ 4. Stowarzyszenie jest zawiązane na czas nieograniczony. Posiada osobowość prawną. Działa na podstawie przepisów ustawy Prawo o Stowarzyszeniach, ustawy o działalności dla pożytku publicznego i wolontariacie oraz niniejszego statutu.
§ 5. Stowarzyszenie ma prawo używania pieczęci, legitymacji odznak i proporczyków zgodnie z obowiązującymi przepisami.
§ 6. Stowarzyszenie może należeć do innych krajowych i międzynarodowych organizacji oraz tworzyć koła lub oddziały.
§ 7. Stowarzyszenie opiera swoją działalność przede wszystkim na pracy społecznej ogółu swoich członków oraz korzysta z doświadczeń kadry alpinistów, speleologów i turystów spoza Stowarzyszenia.
Rozdział 2. Cele, zadania i środki działania
§ 8. Celami i zadaniami Stowarzyszenia są:
1. Umożliwienie członkom prowadzenia działalności zgodnej z §2 Statutu oraz organizowanie tej działalności na terenie Polski i poza jej granicami.
2. Stworzenie możliwości edukacji i rozwoju osobowego członkom Stowarzyszenia dzieciom i młodzieży przez wyzwalanie i wspieranie inicjatyw społecznych w dziedzinie sportu, kultury, a w szczególności w zakresie speleologii, alpinizmu i turystyki kwalifikowanej.
3. Szkolenie i podnoszenie kwalifikacji członków Stowarzyszenia w zakresie koniecznym do uprawiania przez nich speleologii, alpinizmu i turystyki.
4. Kształtowanie postaw poszanowania środowiska naturalnego na terenie działalności.
5. Kształtowanie postaw sprzyjających kulturze współżycia i przestrzegania regulaminowych zadań Stowarzyszenia.
6. Propagowanie miasta Żagania w kraju i zagranicą.
7. Organizowanie wyjazdów i wypraw w celu prowadzenia działalności alpinistycznej, speleologicznej i turystycznej.
8. Organizowanie obozów szkoleniowych.
9. Popularyzacja speleologii, alpinizmu i turystyki kwalifikowanej.
10.Promocja Stowarzyszenia oraz rejonów i obiektów turystycznych.
§ 9. 1. Stowarzyszenie pozyskuje środki na realizację celów przez składki członkowskie, dotacje, darowizny i prowadzoną działalność gospodarczą.
2. Stowarzyszenie prowadzi działalność pożytku publicznego w zakresie:
a. Działalności wydawniczej,
b. Działalności związanej ze sportem i pozostałą.
c. Prace badawczo-rozwojowych w dziedzinie nauk o Ziemi.
d. Prace badawczo-rozwojowych w dziedzinie nauk przyrodniczych i środowiska.
§ 10. Stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą na zasadach określonych w odrębnych przepisach, dochód z działalności gospodarczej jest przeznaczony wyłącznie do realizacji celów statutowych.
Rozdział 3. Członkowie ich prawa i obowiązki
§ 11. Członkami Stowarzyszenia mogą być osoby fizyczne i prawne. Osoba prawna może być jedynie członkiem wspierającym Stowarzyszenia.
§ 12. Stowarzyszenie posiada członków: zwyczajnych, wspierających i honorowych.
§ 13. Członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia może zostać każdy obywatel Rzeczypospolitej Polskiej lub innego państwa, który ukończył 16 lat, jest zainteresowany uprawianiem różnorodnych form działalności górskiej i turystycznej, złoży pisemną deklarację, odbędzie wymagany staż i zostanie przyjęty przez Zarząd Stowarzyszenia.
§ 14. Członkiem wspierającym Stowarzyszenia może zostać osoba fizyczna lub prawna deklarująca pomoc finansowa, rzeczową lub merytoryczną w realizacji celów Stowarzyszenia, po złożeniu pisemnej deklaracji potwierdzonej decyzją Zarządu Stowarzyszenia.
§ 15. Członkiem honorowym Stowarzyszenia może być osoba fizyczna, szczególnie zasłużona dla działalności i rozwoju Stowarzyszenia.
§ 16. Członkowie honorowi są ustanawiani przez Walne Zgromadzenie na wniosek innych członków Stowarzyszenia.
§ 17. Członkowie zwyczajni Stowarzyszenia mają prawo do:
1. Biernego i czynnego uczestniczenia w wyborach do władz Stowarzyszenia.
2. Korzystania z majątku i wszelkich form działalności Stowarzyszenia.
3. Udziału w zebraniach, wykładach i imprezach organizowanych przez Stowarzyszenie.
4. Zgłaszania wniosków dotyczących działalności Stowarzyszenia.
5. Noszenia odznaki Stowarzyszenia, przyznanej oddzielną decyzją Zarządu.
6. Posiadania legitymacji stowarzyszenia.
§ 18. Członkowie zwyczajni Stowarzyszenia mają obowiązek:
1. Aktywnie uczestniczyć w działalności Stowarzyszenia i realizacji jego celów.
2. Przestrzegać statut, regulaminy i uchwały władz Stowarzyszenia.
3. Regularnie opłacać składki.
4. Godnie reprezentować Stowarzyszenie.
§ 19. Członkowie wspierający i honorowi nie posiadają biernego oraz czynnego prawa wyborczego, mogą jednak brać udział z głosem doradczym w statutowych władzach Stowarzyszenia, poza tym posiadają takie prawa jak członkowie zwyczajni.
§ 20. Członek wspierający ma obowiązek wywiązywania się z zadeklarowanych świadczeń, przestrzegania statutu oraz uchwał władz Stowarzyszenia.
§ 21. Członkowie honorowi i wspierający są zwolnieni ze składek członkowskich.
§ 22. Utrata członkostwa następuje na skutek:
1. Dobrowolnego wystąpienia.
2. Wykluczenia przez Zarząd z powodu łamania Statutu i nieprzestrzegania uchwał władz Stowarzyszenia.
3. Z powodu nie płacenia składek za okres dłuższy niż 12 miesięcy.
4. Wykluczenia prawomocnym orzeczeniem Sądu Koleżeńskiego.
§ 23. Osobom skreślonym z listy członków przysługuje prawo do odwołania za pośrednictwem Zarządu Stowarzyszenia do Walnego Zgromadzenia członków w ciągu 30 dni od daty skreślenia z listy. Uchwała Walnego Zgromadzenia Członków o skreśleniu jest ostateczna.
Rozdział 4. Władze Stowarzyszenia
§ 24. Władzami Stowarzyszenia są:
1. Walne Zgromadzenie.
2. Zarząd w liczbie 5-7 osób.
3. Komisja Rewizyjna licząca 3 osoby.
4. Sąd Koleżeński liczący 3 osoby.
§ 25. Kadencja wszystkich władz wybieralnych Stowarzyszenia trwa 4 lata, a ich wybór odbywa się w głosowaniu tajnym zwykłą większością głosów.
§ 26. Uchwały wszystkich władz Stowarzyszenia zapadają zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy członków uprawnionych do głosowania, chyba że dalsze postanowienia Statutu stanowią inaczej.
§ 27. 1. Walne Zgromadzenie jest najwyższą władzą Stowarzyszenia.
2. W Walnym Zgromadzeniu biorą udział członkowie zwyczajni z głosem stanowiącym, członkowie wspierający i członkowie honorowi z głosem doradczym.
3. Walne Zgromadzenie Członków może być zwyczajne i nadzwyczajne.
4. Walne Zgromadzenie jest prawomocne, jeżeli prezydium stwierdzi iż Zgromadzenie zostało zwołane zgodnie z postanowieniami niniejszego statutu i przy obecności w I terminie co najmniej 1 /2, a w II terminie co najmniej 1/3 liczby członków zwyczajnych.
§ 28. Walne Zgromadzenie jest zwoływane raz w roku przez Zarząd Stowarzyszenia dla przyjęcia sprawozdań i wyboru władz. Termin i miejsce obrad Zarząd podaje do wiadomości wszystkich członków co najmniej na 14 dni przed terminem zebrania.
§ 29. Walne Zgromadzenie Nadzwyczajne może się odbyć w każdym czasie. Jest zwoływane przez Zarząd; z jego inicjatywy, na wniosek Komisji Rewizyjnej lub pisemny wniosek co najmniej 1/3 ogólnej liczby członków zwyczajnych Stowarzyszenia.
§ 30. Uchwały Walnego Zgromadzenia Stowarzyszenia zapadają zwykłą większością głosów.
§ 31. Do wyłącznych uprawnień Walnego Zgromadzenia należy:
1. Uchwalanie kierunków rozwoju działalności Stowarzyszenia.
2. Uchwalanie zmian statutu.
3. Wybór i odwoływanie Zarządu, Komisji Rewizyjnej i Sądu Koleżeńskiego.
4. Udzielanie Zarządowi absolutorium na wniosek Komisji Rewizyjnej.
5. Uchwalanie wysokości składek członkowskich oraz wszystkich innych świadczeń na rzecz Stowarzyszenia.
6. Rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań władz Stowarzyszenia.
7. Rozpatrywanie wniosków i postulatów zgłoszonych przez Członków Stowarzyszenia i jego władze.
8. Rozpatrywanie odwołań od uchwał Zarządu.
9. Podejmowanie uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia i przeznaczeniu jego majątku.
10. Podejmowanie uchwał w każdej sprawie wniesionej pod obrady.
Rozdział 5. Zarząd Stowarzyszenia
§ 32. Zarząd jest powołany do kierowania całą działalnością Stowarzyszenia zgodnie z uchwałami Walnego Zgromadzenia Członków i reprezentowania Stowarzyszenia na zewnątrz.
§ 33. Zarząd Stowarzyszenia wybiera ze swojego grona Prezesa, zastępcę, skarbnika i sekretarza.
§ 34. Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz w miesiącu.
§ 35. Do zakresu działań Zarządu należy kierowanie działalnością Stowarzyszenia oraz wykonywanie zadań określonych Statutem a w szczególności:
1. Nadzór nad realizacją uchwał Walnego Zgromadzenia.
2. Sporządzanie planów pracy i budżetu.
3. Sprawowanie nadzoru nad majątkiem stowarzyszenia.
4. Organizacja i prowadzenie działalności gospodarczej z przeznaczeniem funduszy wyłącznie na cele statutowe.
5. Reprezentowanie Stowarzyszenia na zewnątrz.
6. Przyjmowanie i skreślanie członków.
§ 36. 1. Komisja Rewizyjna sprawuje kontrolę nad działalnością Stowarzyszenia, kontrola przeprowadzana jest nie rzadziej niż raz w roku. Komisja składa się z przewodniczącego i dwóch członków.
2. Członkowie Komisji Rewizyjnej nie mogą być członkami Zarządu ani pozostawać z nimi w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości z tytułu zatrudnienia.
§ 37. Do kompetencji Komisji Rewizyjnej należy:
1. Składanie wniosków z kontroli na Walnym Zgromadzeniu.
2. Uprawnienie do wnioskowania o zwołanie Walnego Zgromadzenia oraz zebrania Zarządu.
3. Składanie wniosków o absolutorium dla władz Stowarzyszenia.
4. Składanie sprawozdań ze swojej działalności na Walnym Zgromadzeniu.
5. Prawo do uczestniczenia w zebraniach Zarządu.
§ 38. Sąd Koleżeński orzeka w sprawach członków Stowarzyszenia w zakresie statutowej działalności. Komisja składa się z przewodniczącego i dwóch członków.
§ 39. W przypadku gdy skład władz Stowarzyszenia w czasie trwania kadencji ulegnie zmniejszeniu, uzupełnienia ich składu dokonują pozostali członkowie organu, który uległ zmniejszeniu. W tym trybie można powołać nie więcej niż połowę składu wybranego przez Walne Zgromadzenie.
Rozdział 6. Majątek i fundusze
§ 40. Na majątek Stowarzyszenia składają się:
1. Nieruchomości i ruchomości.
2. Składki członkowskie.
3. Dotacje,darowizny, spadki i inne zapisy.
4. Dochody z własnej działalności statutowej.
§ 41. Status własności ruchomości i nieruchomości określony jest oddzielnymi regulaminami.
§ 42. Wszelkie środki pieniężne mogą być przechowywane na koncie oraz w kasie Stowarzyszenia.
§ 43. Stowarzyszenie prowadzi gospodarkę pieniężną zgodnie z obowiązującymi przepisami.
§ 44. Do zawierania umów, udzielania pełnomocnictwa, składania oświadczeń woli i w innych sprawach majątkowych wymagane są podpisy dwóch upoważnionych przez Zarząd jego Członków.
Rozdział 7. Postanowienia końcowe
§ 45. Uchwałę w sprawie zmiany Statutu oraz uchwałę o rozwiązaniu Stowarzyszenia podejmuje Walne Zgromadzenie większością dwóch trzecich głosów przy obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania.
§ 46. Podejmując uchwałę o rozwiązaniu Stowarzyszenia Walne Zgromadzenie określa sposób jego likwidacji oraz przeznaczenie majątku Stowarzyszenia.
§ 47. W sprawach nieuregulowanych w niniejszym Statucie mają zastosowanie przepisy Prawa o Stowarzyszeniach oraz przepisy Kodeksu Cywilnego.